landinrichtingsproject: Vallei De IJzer
21 juni 2010

natuurgebieden

 

Na 15 jaar is de IJzervallei tussen de Franse grens en Fintele heringericht. De kwaliteit van het water was in de jaren 90 sterk achteruitgegaan door de intensieve landbouw. Vandaag is de natuur grotendeels hersteld en ook het evenwicht tussen landbouwgebruik en natuurbeheer.

 

Het project is gelegen in de gemeenten Alveringem en Lo-Reninge en heeft een oppervlakte van 800 ha.

 

elementen van het project

Erfbeplanting
Om de boerderijen beter te integreren in het landschap werd er geprobeerd om voor extra groen te zorgen rond de gebouwen en huisweiden. De landbouwers kregen de kans om op vrijwillige basis mee te werken aan een erfbeplantingsactie. Daarbij werd zoveel mogelijk gekozen voor streekeigen planten. 15 boerderijen deden begin 2004 mee aan de actie.

Herstel IJzerstraat
Langs de IJzerstraat zijn in de loop van 2003-2004 de drie bruggen ter hoogte van Stavele (Alveringem) volledig vernieuwd. Ze moeten zorgen voor een betere doorstroming van het water in de vallei van de IJzer. De NV Waterwegen en Zeekanaal financierde deze maatregel.

Het wegdek van de IJzerstraat zelf werd in 2005 door de Vlaamse Landmaatschappij vernieuwd. Dit gebeurde met middelen van de gemeente Alveringem en het Vlaams Gewest (landinrichting).

Aanleg fietspad Elzendamme-Fintele
Het jaagpad langs de IJzer tussen Elzendamme en Fintele werd in 2003 omgevormd tot een fiets- en wandelpad. De NV Waterwegen en Zeekanaal financierde deze maatregel.

Aanleg fietspad en paaiplaats Elzendamme
Langs de gewestweg Ieper-Veurne werd in 2004-2005 ter hoogte van Elzendamme een verhard fietspad aangelegd zodat de fietsers die van Veurne komen, de gewestweg niet langer hoeven te kruisen. Ze kunnen rechtstreeks de nieuwe fietsbrug over de IJzer bereiken. Langs dit pad werd er bovendien een kikkerpoel en een paaiplaats voor de vissen aangelegd. Het Vlaams gewest stond in voor de financiering (Agentschap Infrastructuur en Agentschap voor Natuur en Bos).

Kleinschalige waterzuivering
De laatste tijd komt waterzuivering steeds meer in de actualiteit: er is een Europese richtlijn die stelt dat iedere bewoner van het landelijk gebied die niet kan aansluiten op de riolering verplicht wordt om zelf zijn huishoudelijk afvalwater te zuiveren. Bewoners van het landelijk gebied en melkveebedrijven kunnen een waterzuiveringsinstallatie aanleggen waarbij ze voor 80 % gesubsidieerd worden door het Vlaams Gewest. Het projectgebied is hiertoe in noordelijke richting uitgebreid; Inmiddels zijn een 40–tal installaties gebouwd.

Zones voor natuurontwikkeling en inrichting valleirand
De natuur in de laaggelegen valleigraslanden krijgt extra aandacht. Er zijn al ca. 100 ha gronden gekocht die in de winterbedding van de IJzer liggen. In de loop van 2009 zullen deze gronden heringericht worden. De landbouwers staan dan verder in voor het natuurvriendelijk beheer van de graslanden.

De archeologische site van de abdij O.L.V. Ter Nieuwe Plant maakt deel uit van één van de drie grotere kernen voor natuurontwikkeling. Voor deze abdijsite is een evocatieproject uitgewerkt.

Langs de Neerloopbeek wordt in samenwerking met de Provinciale Visserijcommissie een paaiplaats aangelegd. De Dienst Natuurtechnische milieubouw van het Vlaams Gewest staat in voor de financiering.

De overgang van de overstroombare IJzervallei en de zandleemgronden wordt gevormd door een talud, een steile valleirand die mogelijkheden biedt voor de ontwikkeling van natuur, landschap en recreatie. Bij overstromingen fungeert hij als natuurlijke dijk zodat de aangrenzende percelen worden beschermd tegen wateroverlast. De inrichting van enkele km van deze valleirand is voorzien.

Partners zijn het Agentschap voor Natuur en Bos en de NV Waterwegen en Zeekanaal (financiering Vlaams Gewest, landinrichting).

Recreatief netwerk IJzervallei
Om de mogelijkheden voor recreatief wandelen en fietsen langs de IJzer te verbeteren worden twee recreatiebruggen over de IJzer gebouwd. De brug ter hoogte van Beveren-IJzer zorgt voor een bijkomende ontsluiting voor fietsers en wandelaars tussen Roesbrugge, Stavele en Beveren-IJzer; de brug ter hoogte van Eversambos voor een wandelverbinding tussen het wandelbos en het jaagpad langs de IJzer. De uitvoering is gepland voor 2010-2011. Partners zijn de NV Waterwegen en Zeekanaal, de gemeente Alveringem, stad Poperinge, Westtoer apb en het Agentschap voor Natuur en Bos.

Natuurexploratiepad Heidebeek-IJzer-Zwijnbeek
Met het oog op de recreatieve ontsluiting voor wandelaars en de maatregelen voor natuurontwikkeling en landschapzorg werden begin jaren 2000 langs deze waterlopen grondstroken of volledige graslandpercelen aangekocht en ingericht (grondgebied Alveringem en Poperinge). Over de IJzer werd ter hoogte van de Zwijnbeek is een recreatiebrug gebouwd (via een afzonderlijk inrichtingsplan). De onverharde wandelpaden werden geďntegreerd in het Dode IJzerwandelcircuit.

Partners waren de provincie West-Vlaanderen, Westtoer apb en de stad Poperinge.

Dode IJzer Roesbrugge
De weilandpercelen tussen de IJzer en de Dode IJzer ter hoogte van de dorpskom van Roesbrugge (Poperinge) werden in de tweede helft van de jaren negentig ingericht als natuurgerichte recreatiezone, met herstel van de Dode IJzer, een paaiplaats, bedijking, schermgroen, een hengelplaats, een infoluifel enz.

Partners waren de provincie West-Vlaanderen, de Zuidijzerpolder en de stad Poperinge. De VLM stond in voor de coördinatie van deze maatregelen die uitgevoerd werden net buiten het eigenlijke projectgebied.

 

ü  Vlaamse Land Maatschappij

ü  Folder natuurinrichingsproject

enkele beelden van het projectgebied
© Luk Dombrecht

 

Vallei-de-IJzer.gif
Beveren – aan - de - IJzer – maart 2010

 

Vallei-de-IJzer0.gif

Elzendamme – brug over de IJzer – 2005

 

Vallei-de-IJzer1.gif

Roesbrugge – 2005

 

Vallei-de-IJzer2.gif
Roesbrugge – Dode IJzer – 2005

 

Vallei-De-IJzer3.gif
Stavele – Ijzervallei – 2009

 


top



actielogo_natuurpunt.jpg    logo velt.jpg    logoJNM.jpg    logo SMY.jpg

 contact| disclaimer



 

Ijzervallei tussen Franse grens en Fintele heringericht

WTV/FOCUS – 21 juni 2010

Na 15 jaar is de IJzervallei tussen de Franse grens en Fintele heringericht. De kwaliteit van het water was in de jaren 90 sterk achteruitgegaan door de intensieve landbouw. Vandaag is de natuur grotendeels hersteld en ook het evenwicht tussen landbouwgebruik en natuurbeheer.

Er is ondermeer een nieuw aangelegde paaiplaats voor vissen in Alveringem aan de Neerloopbeek. Het Agentschap Natuur en Bos zet enkele tientallen plankvoorns vrij. Het project maakt deel uit van het natuurherstel in de IJzervallei.
De heringerichte IJzervallei wordt ook ontsloten voor wandelaars en fietsers